F1: Verstappen pobjednik VN Meksika, Hamilton osigurao titulu

29.10.2018 u 08:45

Holanđanin ponovio rezultat iz 2017. godine kada je takođe slavio

Max Verstappen je pobjednik VN Meksika. Učinio je to na veoma uvjerljiv i dominantan način. Počevši od slobodnih treninga kada je ostavljao konkurenciju iza sebe pa do trke koju je vodio gotovo od starta do cilja. Moramo reći da je imao i dosta sreće da su glavni konkurenti imali dosta problema kako sa gumama tako i sa bolidima. Tako je njegov timski kolega, Daniel Ricciardo po osmi put ove sezone odustao iz trke, a gume na bolidu Lewisa Hamiltona su se doslovno raspadale. Jedini koji nije imao većih problema sa gumama je bio Sebastian Vettel koji je vrlo lako prošao i Hamiltona i Ricciarda, ali do Verstappena nije mogao. Njemac je tako nakon niza loših rezultata i trka obilježenih incidentima uspio da dođe do podijuma. Na podijumu mu se pridružio i njegov timski kolega, Kimi Raikkonen.

Lewis Hamilton, iako je završio na četvrtom mjestu i iza Vettela, imao je razlog za slavlje. Taj rezultat mu je omogućio da osvoji svoju petu titulu prvaka svijeta što ga čini najuspješnijim aktivnim vozačem u Formuli 1. Lavovska borba od starta sezone pa sve do jučerašnje trke ga čini uistinu jednim od najboljih vozača svih vremena. Predanost i rad svakog pojedinca u timu Mercedesa, uključujući i Hamiltona, vodi ka ovakvim rezultatima njemačkog konstruktora još od 2014. godine.

Za samo 11 godina koliko je u Formuli 1, Lewis Hamilton je ostavio dubok trag u ovom sportu. Neiskustvo u borbi za titulu 2007. godine i nešto ležerniji pristup 2016. godine su ga koštali gotovo izvijesnih titula prvaka svijeta, a da smo tada imali drugačiji ishod, sada bismo govorili o Hamiltonu koji se izjednačio sa Michaelom Schumacherom, po mnogima najboljim svih vremena.

Peto mjesto, pripalo je Valtteriju Bottasu, Hamiltonovom timskom kolegi. On i dalje vodi tijesnu borbu sa Kimijem Raikkonenom za treće mjesto u generalnom plasmanu, a ako Kimi nastavi da niže uspjehe i održi ovu formu, pobjedu u duelu Finaca će odnijeti stariji - Raikkonen.

Šestu poziciju je zauzeo Nico Hulkenberg koji svom timu donosi vrijedne bodove i već naziremo da bi Renault Sport F1 mogao biti "najbolji od ostalih" na četvrtom mjestu u poretku konstruktora. Charles Leclerc nastavlja oduševljavati. Nova trka, novi bodovi za budućeg vozača Ferrarija. Ovoga puta sedmo mjesto za mladog Leclerca. Stoffel Vandoorne je nadmašio sva očekivanja osvojivši osmo mjesto, dok je njegov kolega, Fernando Alonso, odustao zbog kvara na njegovom McLarenu. Bodove su još osvojili Marcus Ericsson na devetom i Pierre Gasly na desetom mjestu.

Naredna trka se vozi 9.-11.11.2018. godine u Brazilu na stazi Interlagos gdje će se nastaviti borba za šampionsku titulu u poretku konstruktora gdje Ferrari i dalje ima šanse da osvoji "utješnu" titulu.

Autor: Redakcija