WRC Španija 2018 - Loeb kao u najboljim danima

29.10.2018 u 08:10

Sebastien Loeb ostvario je svoju prvu WRC pobjedu nakon više od pet godina u nevjerovatno uzbudljivom finalu relija u Španiji, koji se vozio od 25. do 28. oktobra.

Devetostruki svjetski šampion, kome je ovo posljednje ''gostovanje'' ove sezone u WRC-u za Citroën Racing, završilo se pobjedom nad aktuelnim šampionom Sebastienom Ogierom sa prednošću od 2,9 sekundi, u nevjerovatno uzbudljvoj završnici, nakon četiri takmičarska dana, na mješovitoj makadamskoj i asfaltnoj podlozi.

Ogier je na kraju završio drugi, što mu je dovoljno da pređe na prvo mjesto u generalnom plasmanu, uoči posljednjeg relija u sezoni.

Loeb, koji je se povukao zvanično iz WRC-a 2012. godine, posljednji put stajao je na pobjedničkom postolju 2013. godine u Argentini, u svom "gostujućem" angažamanu za Citroën. On je bio na trećem mjestu nakon prva tri dana, ali je prešao u vodstvo nakon pobjede na prva dva brzinska ispita u nedjelju, za što je zaslužan i odličan odabir pneumatika. Asfaltni putevi su se brzo osušili od kiše koja je padala preko noći i 44-godišnji šampion se kockao i jedini od vodećih posada krenuo na tvrdim pneumaticima, koji su mu pružili bolje prijanjanje u odnosu na mekšu komponentu njegovih rivala. Loeb je ipak izgubio dragocjene sekunde nakon okretanja na pretposljednjem ispitu i tako dozvolio Ogieru da se približu u njegovo. Ipak, uspio je da zadrži prednost na posljednjem brzinskom ispitu dugom 14,5 km i zabilježi svoju devetu pobjedu u Španiji i 79. u karijeri.

“Informacije koje smo dobili od tima u vezi vremenskih uslova bile su tačne. Putevi su se sušili i znao sam da ako budem koristio tvrde gume u takvim uslovima, da ću biti brz” , rekao je on.

“Da pobijedite nakon šest godina je praktično nemoguće, ali i da to uradite u ovakvoj borbi, u kojoj ste otkrili tek nakon cilja da ste pobijedili, je nevjerovatno. Nisam mislio da ću ikada više izaći na najviši stepenik postolja u WRC-u.”

Loš izbor pneumatika na početku takmičenja koštao je dosta Ogiera, ali mu se sreća po ko zna poji put osmijehnula i vratio se u borbu za naslov prvaka ove godine, nakon što je Neuville udario u kamen koji je Ogierov timski kolega Evans izbacio na stazu svojim autom. Udarac je polomio zadnji desni točak na njegovom Hyundaiju i20 i tako je Evans uspio da ugrabi od njega treće mjesto i pomogne svom kolegi u borbi za titulu. Prednost Evansa nad Ogierom je iznosila svega 0,5 sekundi.

Španac Dani Sordo je 1,6 sekundi iza njega na petom mjestu, dok je Ott Tanak, koji je poveo od starta, uspio da se domogne šestog mjesta, nakon pucanja gume u subotu. Estonac ima 23 boda zaostatka za Ogierom i sa maksimalnih 30 bodova koje može da osvoji na posljednjem reliju, još uvek ima šanse za naslov.

Esapekka Lappi je završio sedmi ispred svog timskog kolege u Toyoti Yaris i vodećeg prije početka posljednjeg takmičarkog dana, Jari-Matti Latvale. Finac je bio drugi dok nije udario u ivičnjak na pretposljednjem ispitu, probušio prednju lijevu gumu i izgubio skoro 50 sekundi.Craig Breen i Andreas Mikkelsen su kompletirali poredak prvih deset posada koje osvajaju bodove.

U WRC2 kategoriji ubjedljivu pobjedu odnijela je mlada nada WRC-a Kalle Rovanpera u Škodi Fabiji R5, iza njega je timski kolega Jan Kopecky, dok je na trećem mjestu još jedan bivši svjetski šampion, Peter Solberg, u svom debiju u VW Polu GTI R5.

Posljednja trka šampionata održaće se u Australiji, na Kennards Hire Rallyu, a vozi se od 15. do 18. novembra.

Autor: Redakcija