Vlade najvećih evropskih zemalja i dalje insistiraju na tome da su električna vozila budućnost i pokušavaju ih privući što većem broju kupaca. To znači da krajnji potrošač ponekad može uživati izdašne subvencije: za vrijeme vladavine Angele Merkel, vatrene zagovornice “zelenog kursa”, u Njemačkoj se moglo uštedjeti i do 9.000 eura na novom električnom automobilu. Međutim, italijanska vlada, na čelu s energičnom Giorgijom Meloni, u tom pogledu je nadmašila nekadašnju njemačku vlast.
Prvog dana oktobra u Italiji je pokrenut novi program za podsticanje prodaje električnih vozila, povezan s recikliranjem starih “ugljikovodičnih” automobila. Program se bazira na recikliranju starog automobil s motorom s unutrašnjim sagorijevanjem koji ispunjava standarde Euro-5, a vlasnik ga posjeduje najmanje šest mjeseci. Nakon toga treba odabrati kupovinu električnog automobila iste klase s cijenom do 42.700 eura (uključujući poreze i opcije).

U tom slučaju može se dobiti državni bonus od 11.000 eura. Međutim, postoje i druga ograničenja: samo stanovnici gradova s populacijom od najmanje 50.000 stanovnika i koji zarađuju najviše 30.000 eura godišnje mogu se kvalifikovati za bonus od 11.000 eura. Stanovnici istih gradova koji zarađuju između 30.000 i 40.000 eura godišnje dobit će bonus od 9.000 eura, što je također značajan iznos. Novi električni automobil mora ostati u vlasništvu prvog kupca najmanje dvije godine, kao zaštita programa od špekulanata.
Ukupni budžet programa iznosi 597 miliona eura, a nakon što se potroši, prestat će isplata bonusa. Italijanski trgovci električnim vozilima već pozivaju kupce da požure s kupovinom, jer “nema dovoljno novca za sve”. Prema proračunima poslovne publikacije Automotive News Europe, program će omogućiti prodaju približno 60.000 električnih vozila uz velike popuste.

Od januara do augusta ove godine, prema podacima ACEA-e, u Italiji je registrovano 53.887 novih električnih vozila. Uprkos povećanju od 28,9 posto u odnosu na isti period prošle godine, Italija i dalje zaostaje za EU u u pogledu ozelenjavanja svog voznog parka: udio električnih vozila u prodaji novih putničkih automobila u EU trenutno iznosi 15,8 posto, u poređenju sa samo 5,2 posto u Italiji. Stoga je italijanska vlada odlučila ubrzati tempo.
Zahvaljujući novom vladinom programu, najjeftiniji električni automobili u Italiji sada privremeno imaju cijenu istu kao i premium bicikli. Na primjer, Dacia Spring, hatch-cross proizveden u Kini, može se kupiti za samo 3.900 eura. Nije greška, iako je puna cijena vozila 17.900 eura: popust se sastoji od vladinog bonusa od 11.000 eura i proizvođačkog popusta za recikliranje Renault Grupe od 3.000 eura. Ključno je rashodovati stari automobil s motorom s unutrašnjim sagorijevanjem.

Kineski električni hatchback, Leapmotor T03, može se kupiti za samo 4.900 eura – cijena uključuje državni bonus i popust za recikliranje Stellantisa, koji zastupa Leapmotor izvan Kine. Drugi proizvođači automobila oklijevaju ponuditi vlastite popuste za recikliranje, ali čak i samo uz državni program, u Italiji se može dobiti novi električni automobil po vrlo konkurentnoj cijeni.